„Rokraksts” nav tikai rokraksts. Ļoti daudzi cilvēki raksta ar roku, bet ir arī tādi, kas raksta ar kāju, muti utt. Rakstīšana patiesībā ir smadzeņu funkcija un rokas – kājas, mutes muskuļi u.t.t. – līdzeklis, ar ko pasniedz informāciju, sūtītu no smadzenēm caur nerviem. Smadzenes zina katru nepieciešamo kustību, lai rakstītu, zina burtu kombinācijas, svītru savienojumus utt., un kā tiem jāizskatās pēc uzrakstīšanas.

att.

Ikdienā mēs rokrakstu izmantojam, pierakstot informāciju, tas arī ir rokraksta galvenais uzdevums. Tiesu ekspertam, pētot tekstus, ierakstus, nav svarīgs saturs, bet galvenais uzdevums ir identificēt attiecīgā teksta vai ierakstu izpildītāju. Tāpēc uzsvars netiek likts uz saturu, bet gan uz teksta materiāla izpildīšanu.

Attēlā: 1868.gada Ņujorkā izdotās grāmatas „Spencirial key” atvērums

Jau pamatskolā tiek apgūta pareizrakstība, kad māca, kā izpildīt katru burtu, kā tos savienot. Tālākais ir katra paša ziņā, vai rokraksts paliek tādā stadijā, kāds ir bijis, tikko apgūstot rakstību, vai tas tiek pilnveidots, individualizēts, pielāgots ātram rakstīšanas tempam, lai spētu fiksēt ātro domu gaitu.

Rokrakstu izpēte galvenokārt ir empīriska zinātne, tā stiprinās pieredzes ceļā un pamatojas uz individuālajām praktiskajām zināšanām, un tieši šīs vispārējās rokraksta un paraksta pazīmes - izstrādātības pakāpes – noteikšana nāk ar pieredzi, jo nereti robežas starp izstrādātības pakāpēm ir grūti novilkt.

Rokrakstu ekspertīze ir viena no senākajām ekspertīzēm kriminālistikā. Jau kopš 19.gs.vidus ir atrodama literatūra par rokraksta veidošanās likumsakarībām, rakstu zīmju veidošanu.

Viens no rokrakstu ekspertīzes pamatlicējiem amerikāņu zinātnieks Alberts S.Osborns grāmatā “Questioned Documents” /1910.g./ apgalvo: “Daudzos gadījumos, rokrksts var sniegt ļoti pārliecinošu pierādījumu personas identifikācijai”.

Rokrakstu salīdzinošā izpēte tiek iedalīta četros posmos:

  • rokraksta detalizēta izpēte;

  • savstarpēja izpētāmā materiāla (rokraksta) un paraugu salīdzināšana;

  • konstatēto sakritību un atšķirību izvērtēšana;

  • secinājumi.

att.Saskaņā ar Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja 2008.gada 20.jūnija lēmumu Nr.122-2008 Valsts tiesu ekspertīžu birojam piešķirta akreditācija atbilstībai LVS EN ISO/IEC 17025:2005 standarta prasībām rokraksta/paraksta identificēšanā. Lai nodrošinātu Valsts tiesu ekspertīžu biroja rokrakstu ekspertu kompetenci un paaugstinātu kvalifikāciju eksperti piedalās starptautiskajos starplaboratoriju profesionālais testos. Eksperti regulāri piedalās un paši rīko starptautiskas konferences.

Attēlā:  aprakstīta sērkociņkastīte – ekspertīzes izpētes objekts