Valsts tiesu ekspertīžu birojs ir Latvijā vienīgā valsts tiesu ekspertīžu iestāde, kas veic ceļu satiksmes negadījumu izpētes ekspertīzes. Ceļu satiksmes negadījuma situācijas izpētei Tehnisko ekspertīžu departamenta eksperti izmanto gan tradicionālās analītiskās un aprēķinu metodes, gan arī modelēšanu ar specializētām datorprogrammām.

Nepieciešamības gadījumā ir iespējams veikt transportlīdzekļu riteņu, bremžu sistēmas un stūres iekārtas tehniskā stāvokļa izpēti atbilstoši Ministru kabineta 29.04.2004. noteikumi Nr.466 „Noteikumi par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļiem”, lai noskaidrotu vai to bojājumi nav bijuši par negadījuma iemeslu.

Ekspertīzes ietvaros, veicot digitālo un analogo tahogrāfu ierakstu izpēti, ir iespējams noskaidrot transportlīdzekļa kustības ātrumu pirms ceļu satiksmes negadījuma.

Tehnisko ekspertīžu departamentā veic homoskopisko pēdu (cilvēka zobu, lūpu un ausu un zeķēs apautu kāju pēdas; mezgli, šuves un citas cilvēka kustību iemaņu izpausmes pēdas) un mehanoskopisko pēdu (uzlaušanas rīku, instrumentu un tehnoloģisko iekārtu pēdas; aizsargierīces un slēdzenes; no transportlīdzekļa atdalītas detaļas un atlūzas, transportlīdzekļa detaļu pēdas; apavu un apģērba mehāniskie bojājumi; veselā rekonstrukcija no daļām) trasoloģisko izpēti.

Reljefo identifikācijas zīmju ekspertīzes ietvaros eksperti nosaka ne vien transportlīdzekļu identifikācijas zīmju (VIN zīmes, produkcijas zīmes, identificējošās uzlīmes) un ieroču un sadzīves tehnikas reljefo identifikācijas zīmju izmainīšanas faktu, bet arī, izmantojot ķīmiskās un magnētoptiskās metodes, restaurē iznīcināto vai izdzisušo sākotnējo marķējumu.

Departamentā strādājošie eksperti veic izpētes 4 tiesu ekspertīžu specialitātēs (atbilstoši Tiesu ekspertu specialitāšu klasifikatoram):

  • Ceļu satiksmes negadījumu izpēte (specialitāte 03.02)
  • Reljefo identifikācijas zīmju izpēte (specialitāte 13.01)
  • Homoskopisko pēdu izpēte (specialitāte 27.01)
  • Mehanoskopisko pēdu izpēte (specialitāte 27.03)

Darbinieki

Jānis Dundurs

Tehnisko ekspertīžu departamenta direktors
janis.dundurs [at] vteb.gov.lv